کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع دارویی

amiraliheidarii
پست: 5
تاریخ عضویت: شنبه می 29, 2021 4:14 pm
نام: امیرعلی
نام خانوادگی: حیدری

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع دارویی

پستتوسط amiraliheidarii » شنبه نوامبر 06, 2021 9:48 am

در انتخاب کفپوش برای صنایع دارویی، فقط زیبایی، درخشندگی و شکیل بودن مهم نیست. چرایی این مسئله نیاز به توضیح ندارد. مراکز و صنایع دارویی نیاز به محیطی پاک و عاری از هر نوع آلودگی دارند. مشکل این است که امکان تمیز کردن لحظه به لحظه این محیط ها وجود ندارد. به همین علت، عمده کارخانجات بزرگ و صنایع دارویی در حال حاضر از کفپوش اپوکسی یا پلیمری استفاده می کنند.
کفپوش اپوکسی چیست؟
اپوکسی یک مایع دوجزیی است که می توان از آن برای ایجاد پوشش بر یک کف قدیمی و در معرض فرسودگی، و یا ایجاد یک کف مستقل، استفاده کرد و به این ترتیب، کف باداوم و کاربردی را حاصل کرد. کفپوش های اپوکسی از درخشندگی و زیبایی و در عین حال دوام عالی برخوردار هستند. بزرگترین مزیت این کفپوش ها، مقاومت بالای آنها در مقابل انواع مایعات است. در واقع همین ویژگی است که آنها را به گزینه ای عالی برای استفاده در صنایع دارویی مبدل می سازد، چرا که به این واسطه هرگونه باکتری و آلودگی حاصل از ریزش مایعات، قابل دفع است.
بدون هیچ تردیدی، کاربرد کفپوش اپوکسی برای صنایع دارویی و به طورکلی محیط های پزشکی و بیمارستانی، متعدد و متنوع است. راهروی بیمارستان ها، اتاق بیماران، اتاق های عمل و به طور کلی تمام بخش های درمانی و دارویی که نیاز به بالاترین حد پاکیزگی دارند، نقاطی هستند که استفاده از کفپوش اپوکسی برای آنها ضروری و مهم است.
مزایای کفپوش اپوکسی
مقاومت بالا در برابر مایعات و سیالات.
استفاده از مایعات(سفیدکنندها، شوینده ها، مایعات دارویی و دیگر مواد شیمیایی)، در صنایع دارویی معمول است. مشخص است که در این محیط ها ریختن یا نشت مایعات روی کف اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل، تمیزکاری کف یک فرآیند دائمی است و در نتیجه نیاز به یک کفپوش مقاوم، یک اصل در این میان است.
پیش از این در صنایع دارویی یا درمانی از کفپوش های بتنی براق هم استفاده می شد. اما مشکل کفپوش های بتنی، منفذ دار بودن آنهاست که کار تمیزکاری آنها را سخت می کند. همین امر باعث می شد که کفپوش های بتنی، مقاومت و ماندگاری بالایی هم نداشته باشند و پس از مدتی آثار فرسایش در آنها ظاهر شود، و هر چه فرسایش در این سطوح بیشتر می شد، امکان آلودگی آنها هم بیشتر می شد. در هر حال محیط صنایع تولیدکننده دارو به طور دائمی در معرض سیالات فرسایشی و شیمیایی قرار دارند و نیاز به یک کفپوش یکپارچه در این میان وجود دارد. از مهمترین ویژگی های کفپوش اپوکسی، ایجاد همین یکپارچگی است.
منبع:
https://www.armelat.com/concrete-floor

بازگشت به “موضوعات متفرقه”